Přeskočit na obsah

Termíny řezů ovocných a okrasných stromů

Termíny řezu ovocných a okrasných stromů

Máte na zahradě nebo na jiném svém pozemku stromy a chcete udržet jejich pěkný tvar? Pak věnujte pozornost řezu stromů. Kdy je pro ně nejlepší čas?

Proč je řez ovocných stromů tak důležitý?

Stromy rostou a plodí. Aby úroda byla bohatá a nezatížila strom víc než je nutné, je třeba pravidelně provádět řez stromů. Nestačí ho jen zasadit, zalít a sem tam přidat nějaké to hnojivo. Účelem řezu je regulovat velikost stromu tak, aby byla zachována rovnováha mezi plodností a růstem nových výhonů.

Řez se neprovádí podle žádné šablony, vždy záleží na druhu a konkrétních potřebách jednotlivého stromu. Je třeba dělat ho s citem a zohlednit zdravotní stav stromu a jeho růst, vývojovou fázi stromu a stanoviště, klimatické podmínky, roční období a požadovaný tvar koruny.

Kdy řezat stromy?

Nesprávný nebo neopatrný řez může strom poškodit, proto je dobré, pokud s tím nemáte zkušenosti, obrátit se na profesionály. Každý druh má jiné vhodné období na prořezávání, byla by škoda přijít o strom jen kvůli tomu, že jste se do řezu pustili v době, kdy to daný strom nesnáší. 

S ohledem na roční období a vegetační fázi se provádí zimní řez, jarní řez, letní řez, pozdně letní řez a podzimní řez. V čem se liší?

Zimní řez ovocných stromů

V lednu se provádí u starších stromů a vysokokmenů, vyjma druhů, které jsou náchylné na mráz. Mladší stromy je lepší řezat až ve chvíli, kdy teplota neklesá pod nulu. Zimní řez má zmlazující účinky, podporuje růst a omezuje plodnost.

Náš tip: První mohou na řadu přijít bobuloviny jako angrešt, rybíz, vinná réva apod., jádroviny (jabloně a hrušně) je nejlepší řezat v březnu nebo dubnu, když skončí mrazy. Peckoviny a skořápkoviny si nechte na chvíli, kdy už nehrozí mrazy, klidně na období květen až září.

Jarní řez ovocných stromů

K řezu stromu na jaře přistupujeme ve chvíli, kdy pominuly silné mrazy, ale strom ještě nezačal rašit. Když jarní řez stromu dobře načasujete, dojde k rychlému hojení ran po řezu, jeho další výhodu je to, že bez větví a listů si lépe dokážete představit budoucí tvar stromu.

Když řez nestihnete a strom začne rašit, už není vhodné strom řezat. Došlo by totiž k odstranění výhonů, do kterých strom vložil růstovou energii.

Letní řez stromů

Letní řez je ideálním doplňkem základního řezu stromů, podpoří plodnost, odstraní nepotřebné výhony, využít ho můžeme i ke zkrácení zbytečně dlouhých výhonů. Zmírní bujný růst, prosvětlí korunu, přispěje k lepšímu zrání a vybarvení ovoce a jeho kvality (v případě řezu ovocných stromů).

Pozdně letní řez

V době od konce července do konce srpna probíhá fáze ukončení růstu nových letopočtů do délky, a to je ideální období pro pozdně letní řez u jabloní a hrušní, který pomáhá k vytvoření rovnováhy mezi plodností a růstem stromu. Je dobré zaměřit se hlavně na nové letorosty, které stíní v koruně plodům.

Podzimní řez ovocných stromů

Podzimní řez stromu můžeme označit jako poslední úpravu stromu před zazimováním. Na podzim se prořezávají hlavně peckoviny, které do kořenů natahují zpět mízu a když se správně neošetří, může během zimy dojít k jejich úhynu. 

Řez stromu na podzim je důležité provést opatrně a v menším rozsahu než jarní řez. Příliš radikální řez může stromy oslabit.


Víte, že jádroviny se prořezávají hlavně na jaře, podzimní řez pro ně není úplně vhodný?